Atelye70 | Malatya Lise Kampüsü
1557
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1557,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Malatya Lise Kampüsü

Milli Eğitim Bakanlığı Malatya Kampüsü ’de, Malatya şehrini Kayseri’ye bağlayan yol üzerinde olan Yeşilyurt ilçesinde, yaklaşık 160.000 metrekare arazi üzerinde bulunmaktadır. Verilen emsal ile yaklaşık olarak 120.000 metrekarelik inşaat alanını içermektedir. Yerleşke 10.000 öğrencinin eğitim göreceği, ayrıca 1.000 erkek 1.000 kız öğrencinin yurtlarında barınacağı, bir kampüs olarak tasarlanmıştır.

Eğitim kampüsünün tasarımında, kentin çeperlerinde bulunan kampüsün kentin ürettiği sosyal ilişkileri bünyesinde bulundurması öncelikli olarak düşünülmüştür. Bu bağlamda eğitim kampüsünün tasarımında ortaya çıkan ana düşünce, kentleri oluşturan kamusal alanların; meydanların, sokakların, kültür merkezlerinin, spor merkezlerinin, parkların, eğitim ve öğretim birimleriyle direkt ilişkisini sağlayacak bir yaşam alanı yaratmaktır.

Bu görüş, tasarlanan projenin temel kurgusu olarak da öne çıkmaktadır. Bu çerçevede kent ile direkt iletişim kuracak kamuya açık donatılar giriş meydanı çevresine yerleştirilirken, alanın güneyinde eğime paralel yerleşen eğitim blokları ile ise öğrencilerin bu donatı alanlarına en kolay biçimde ulaşması sağlanmaktadır. Bu nedenle kampüs alanının kente en yakın olan kuzey sınırı, kente bağlayan ana güzergâhlara asılan öneri bir ulaşım sistemi ile tanımlanmıştır. Bu öneri güzergâh üzerinde giriş meydanı, kültür merkezi, kapalı-açık spor alanları ve yurtlar konumlandırılmıştır.

Proje, Ulusal yarışmada 1.lik Ödülü almıştır.

Tarih

2013

Müşteri

Milli Eğitim Bakanlığı

Category

Yarışmalar