Atelye70 | ALİBEYKÖY LOJİSTİK MERKEZİ
3718
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3718,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ALİBEYKÖY LOJİSTİK MERKEZİ

Bugün İstanbul’un önemli lojistik merkezlerinden bir tanesi, Tarihi Yarımadanın tarih boyunca da önemli bir deniz kapısı ve ticari merkezlerinden biri olan Yenikapı’da bulunmaktadır. İstanbul’un en önemli ulaşım projelerinden bir tanesi olan Marmaray’ın gerçekleştirilmesi ile birlikte modern İstanbul’un merkezine dönüşmekte olan bölge, günün gereksinimlerine göre gelişen kontrolsüz taşımacılık faaliyetlerini de bünyesinde barındırmaktadır. İstanbul’un eski limanı olan bu alanın planlanarak bir arkeoparka ve kültürparka dönüştürülmesi fikri doğrultusunda taşımacılık faaliyetlerinden arındırılması çok değerli bir projedir. Bu çerçevede bu alanda bulunan lojistik faaliyetlerin Alibeyköy havzasına taşınması gündeme gelmiştir.

 

İstanbul için hayati önem taşıyan bir ekolojik koridor olan Alibeyköy vadisi üzerinde planlanan yeni lojistik merkez geçici olarak konumlandırılmış ve bu nedenle de hafif strüktür olarak tasarlanmıştır. Ulaşım aksları ile çevrelenen lojistik merkezin bünyesinde yer alan sosyal merkez, vadinin ve kamusal yeşilin bütüncüllüğü doğrultusunda Alibeyköy deresine yönelerek vadi bütününde tasarlanan kamusal yeşile de hizmet etmektedir. Böylece kamusal yeşil ile lojistik faaliyetler arasında kademeli bir geçiş önerilmiştir.

 

Temennimiz gelecekte lojistik merkezin gelişen ve dönüşen İstanbul’un daha stratejik bir konumuna taşınması ve bu nitelikli yapının parkın içerisinde bir kültür veya eğitim yapısına dönüşmesidir.

Tarih

2022

Müşteri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Proje Ortakları

İnsula, OSA

Category

Mimari Tasarım