Atelye70 | Bahçeşehir 1. Etap
2886
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2886,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Bahçeşehir 1. Etap

Bahçeşehir, İstanbul’da, Küçükçekmece Gölü’nün kuzeybatısında, TEM otoyolu üzerinde inşa edilmekte olan bir uydu kenttir. Yaklaşık 475 hektar büyüklüğünde bir arazi üzerinde yer almaktadır ve bunun 75 ha. kadar kısmı konut dışı gelişmelere ayrılmıştır. Öngörülen nüfus büyüklüğü 55.000 kişi, konut sayısı 15.500’dür. İmar planı Prof. Hüseyin Kaptan tarafından hazırlanan proje, değişik planlama ve tasarım bürolarının katkılarıyla geliştirilmiştir.

Bahçeşehir projesinde, planlama hedefi özellikle orta ve orta üst gelir grubu için, sağlıklı ve güzel bir konut çevresi yaratmak olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, brüt yoğunluk 200-250 kişi/ha. olarak önerilmektedir.

Arazide en göze çarpan özellik, dik yamaçlarla çevrilen güney-doğudan kuzey-batıya uzanan yeşil vadidir. Jeolojik çalışma, vadinin daha önce bataklık olması nedeniyle vadi üzerindeki inşaatın problemli ve pahalı olabileceğini göstermektedir. Bundan dolayı vadinin kültürel, sosyal, dinlenme ve spor alanlarını içeren kent parkı olarak muhafaza edilmesi öngörülmemektedir. Vadi üzerinde, zeminin yumuşak olması ve doğal güzelliğini korumak bakımından üzerinde bina yapımından kaçınılmalı veya asgariye indirilmelidir. Bugün vadi yerel halk için piknik yeri olarak kullanılmaktadır. Vadiye ve Küçükçekmece gölüne bakan ortadaki tepe aynı zamanda kültürel, sosyal ve eğlence yerlerini toplayan bir merkez olarak geliştirilmelidir. Konut alanları içindeki diğer tepelerde vadinin manzarasından yararlanmak için benzer amaçlarla korunmalıdır.  Geriye kalan arazi, kentsel gelişmeye ve bilhassa konut yerleşimine uygundur.

Konut alanları, alan merkezinin yamaçlarında ve alanın güney bölgesinde konumlanacak 2 villa alanı ile villalarla birlikte, yüksek katlı apartman blokları ile sıra evlerin kombinasyonu olarak planlanmıştır. Konut alanları, bu alanların içine giren ve kent merkezine, yeni demiryolu istasyonuna ve vadideki kent parkına götüren yeşil alanlar çevresinde düzenlenmiştir.

Sonuç olarak,eski amfi tiyatrolar gibi güneyde Küçükçekmece Gölü’ne ve kuzeyde orman ve tarımsal alanlara bağlanan doğal güzellikleriyle bir kent parkını çevreleyen bir kent amaçlanmaktadır.

Tarih

1986

Müşteri

Emlak Pazarlama, Proje Yönetimi ve Servis A.Ş.

Category

Planlama & Kentsel Tasarım