Atelye70 | İkitelli Başakport
1405
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1405,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İkitelli Başakport

Planlama alanı, İstanbul Metropolü’nün batı yakasında Küçükçekmece ilçesi sınırları içinde; batıda Küçükçekmece vadisi arkeolojik koruma alanları ve Sazlıdere su toplama havzası, kuzeyde orman alanları, doğuda askeri alanlar ve güneyde TEM otoyoluyla sınırlı, konut ve sanayi işlevlerinin ağırlık kazandığı İkitelli alt bölgesinin, kuzeydoğu kesiminde kalmaktadır.

Planlama kendi içine kapalı bir sistem içinde değil, batı desantralizasyon odağı kapsamında, planlama sorunlarının irdelenmesinden çıkan sonuçlar çerçevesinde bir alt merkez olarak ele alınmıştır.

Proje alanı yaklaşık 20 bin konutu ve 100.000 kişiyi kapsayan,  metro ile destekli, kamuya ait meydanlar ve yaya yolları sistematiği içerisinde  üniversite, sağlık, kültür ve merkezi iş alanı fonksiyonlarını ile mekansal ve sosyal çeşitliliği amaçlayan bir merkez olarak planlanmıştır. Konut alanları coğrafyanın belirlediği koşulların doğal bir sonucu olarak, derenin iki yamacında kuzey-güney istikametinde lineer lekeler olarak yer almaktadır.

Zaman boyutunda içeriğinin netleşmesi anlamında özgün tasarım ilkelerinde esnek bir kentsel tasarım yaklaşımı benimsenmiştir.

Tarih

2016

Müşteri

Başakşehir Belediyesi

Category

Planlama & Kentsel Tasarım