Atelye70 | İzmir Evka Transfer Noktası
1397
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1397,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İzmir Evka Transfer Noktası

İzmir’in kuzey kapısı olan Bornova ilçesi, Ege’nin ılıman iklimi, insan ölçeğinde konut alanları, üniversite kenti kimliği ve bu çerçevede gelişen sosyal profili ile ön plana çıkmaktadır. Yerleşme bütününde, Akdeniz ikliminin bir gereği olan açık mekanların, bütüncül bir yeşil ve kamusal alan sistematiği içerisinde sosyal ve kültürel aktiviteler anlamında etkin bir role sahip olması beklenmektedir.

Ne var ki bünyelerinde yoğun trafik barındıran İstanbul ve Ankara Caddeleri ilçeyi bölerek üç ayrı karakterde kentsel alt bölgenin gelişmesine sebep olmuştur. Bu durum bölgeler arası iletişim zayıflığını yaratırken, her bölgenin kendi içerisinde bir yaşama sahip olmasına neden olmuştur.

Proje konusu olan sosyal merkez ve aktarma istasyon alanının görece bu üç bölgenin kesişiminde yer alması, kentsel bir toplama ve dağıtma odağı olarak bölgeler arasında hareketliliğin ve iletişimin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle konu alan, yüklenen yeni fonksiyonlar ve karakteri ile salt transit geçilen bir alan olmaktan öte yakın çevresi ile güçlü sosyal ilişkileri düzenleyen bir odak alanı haline gelmektedir.

Tarih

2017

Müşteri

İzmir Büyükşehir Belediyesi

Category

Yarışmalar