Atelye70 | Bodrum Yalıkavak Sandıma Koruma Planı
1562
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1562,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Bodrum Yalıkavak Sandıma Koruma Planı

Partinapas Kayası’nın güney eteklerine kurulmuş olan Sandima, Yalıkavak’ın eski yerleşimidir. Kırk yıl öncesine kadar yaşam alanı olan bu yerleşke, geçmişte hayvancılık ve zeytincilik yapılan bir Türkmen köyüdür. Köy oldukça dik ve dar bir vadinin böldüğü iki mahalleden oluşur, bütünü ile terk edilmiş olup, bir harabe görünümündedir. Olağanüstü morfolojik değerler karakteristik olarak yaşamaktadır. Kültür bitkilerinin oluşturduğu flora korunmuş, köyde yaşam olmadığı için daha da gelişmiştir. Alçak taş duvarlarla çevrili bahçe ve avlular, birbirinin önünü kesmeyen yapı kümeleri, insan ve hayvan geçişine ancak yetecek genişlikte yaya yolları Sandima köy dokusunun başlıca öğeleridir.

Geleneksel yöntemler ve yığma taş kullanılarak yapılmış mahallelerin yapısal strüktürü okunabilmektedir. Yapıların orijinal konumu ile yeniden hayata döndürülmeleri ve turizme kazandırılmaları projenin temel amacıdır.

Projenin koruma amaçlı imar planları onaylanmış olup, yürürlüğe girmiştir, rölöve ve restitüsyon çalışmaları başlamıştır, 26 adet binanın rölöve ve restitüsyon projeleri gerekli kurullara sunulmuştur.

Tarih

2013

Müşteri

Özel Sektör

Category

Planlama & Kentsel Tasarım