Atelye70 | Maltepe Başıbüyük
1602
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1602,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Maltepe Başıbüyük

Proje alanı, İstanbul’un Anadolu yakasında, Maltepe İlçesi’ne bağlı Başıbüyük mahallesinde yer almaktadır. Başıbüyük Mahallesi, 1950’lerden itibaren çevresinde gelişen hastane, üniversite vb. kamusal fonksiyolar ile İstanbul’un temel ulaşım aksları olan TEM ve E-5 karayolları arasındaki yüksek erişilebilirlik özelliği dolayısıyla kaçak ve gecekondu türü gelişmeye sahne olmuştur.

Master Planı alanı, 1/5.000 ölçekli E-5 Kuzeyi Nazım İmar Planında Kentsel  Yenileme Alanı olarak tanımlanan 100 ha. büyüklüğündeki alanı kapsamaktadır. Kentsel Yenileme Alanı,  çevresi orman alanları ve kamusal alanlar ile çevrelenmiş sosyal ve coğrafi bir alt bölgedir. Bu alanın orta kısmında yer alan dere, alanı güneydoğu ve kuzeybatı yerleşme alt bölgelerine ayırmaktadır.

Alanın    sağlıklı,  yaşanabilir,  sürdürülebilir  ve  planlı gelişimini sağlamak gerekliliğinden hareketle gündeme gelen Kentsel Yenileme Master Planı, kaliteli, estetik ve sağlıklı bir çevre oluşumunda vizyoner ve uygulanabilir tasarım kriterlerini hedeflemektedir. Bu tasarım kriterleri Plan revizyon çalışmalarında yönlendirici olması planlanmaktadır.

Tarih

2013

Müşteri

Maltepe Belediyesi

Category

Planlama & Kentsel Tasarım