Atelye70 | Beylikdüzü Cemevi
1490
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1490,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Beylikdüzü Cemevi

Beylikdüzü Cemevi projesi, yerelin hafızası, topoğrafyası, yerel yönetimlerin imkânları kadar; cömertlikler, imar planları, stratejiler, sosyolojik ve psikolojik katmanları da kapsayan bir projedir.

Projenin ihtiyaca uygun ve özgürce tasarlanması süreci içinde cemevi mimarisine ilişkin, kültürün sabitlenmesi tehlikesi dikkate alınarak, tek tip bir cemevi tanımlamamak istenmiştir. Alevilikte çeşitlilikten gelen zenginlik, mimari olmazsa olmazlar ile birlikte korunarak seçilmiştir.

Park, spor merkezi ve cemevi bileşeninde, bütüncül bir tasarım anlayışı gözetilmiştir. İnsan odaklı bu inanç mekânını, yakın gelecekte değişime-gelişime açık Beylikdüzü’nü, topoğrafyayı ve çevre koşullarını unutmadan ancak cemevine yönelik kutsiyet ve korunaklılıktan da vazgeçmeden tasarlanmıştır.

Bu noktada, cemevinin de yer aldığı alandan algılanabilecek,  yeşil aktivite alanını görünür kılmak önerilmiştir. Cemevi ile vadi arasındaki parselde imar planında yer alan konut alanı sahiplerinden rızalık alınarak ve yerel yönetim işbirliğinde; kuzeydeki yeşil alana taşınmalarının yakın-uzak gelecekte daha bütüncül ve doğayla barış içinde bir yaşam alanı oluşturacağını öngörülmüştür. Mevcut imar planlarında tekrar eden konutların, kamuya açık yeşil alandan yoksunluğu aşikârdır. Bu nedenle içine cemevi yerleştirildiğinde parkın da kısıtlı çevresine, gelecekte bir nefes olmasını umulmuştur.

Proje Ulusal Yarışmada 1. Mansiyon Ödülü almıştır.

Tarih

2015

Müşteri

Beylikdüzü Belediyesi

Category

Yarışmalar