Atelye70 | Bodrum Pan Club
1694
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1694,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Bodrum Pan Club

Pan clup, yarımada’nın kuzey kıyılarında arkeolojik koruma kararları güvencesinde olan Myndos-Gümüşlük Köyü’ nün 2-3 km doğusunda Koyunbaba Köyü ile sınırlı Çukurbük Mevkii’nde yaklaşık 80.000 mk  brüt alan üzerinde 5000 yatak kapasitesini hedefleyen bir tatil köyü, daha doğrusu interval international sirkülasyonunda devremülk kompleksidir.

Son yıllarda ülke genelinde yoğun talep yaratan devre mülk kavramını yorumlamakta yarar  vardır. Devre mülk sistemi bugünkü gelişme sürecinde kıyıları yağ lekesi sürekliliğinde kapatan ikinci konut fenemonisine bir alternatif olarak görülmektedir. Yaygın modeli ile, 1 oda 1 salondan oluşan otel odası benzeri küçük konut birimlerinin yıl boyu 1-4 haftalık zaman dilimlerinde değişik ailelerin tatil amacıyla kullanımına olarak verebilmektedir. Bu anlamda devre mülk sistemi, ulusal ekonomiyi kemiren ve doğal  rekreasyon turizm potansiyelini tüketen ölü ikinci konut yerleşmelerine karşın, yatırımların ve doğanın yıl boyu ekonomik olarak kullanıldığı iyileştirici bir alternatif olarak görülüyor. Konutun bölüşümü ve küçük tasarrufların değerlendirilmesi ile geniş kitlelere hizmet sunulması yanında kooperatiflere kıyasla daha kaliteli çevrelerin yaratılmasına olanak sağlanabiliyor.

Bu fikirden hareketle geliştirilen Pan Clup projesi donanımları itibarıyla lüks otel standartlarını arıyor. Kıyıların özgür bırakılarak yerleşmenin yamaçlara alınması ve yaya mekanların hakimiyeti temel planlama mantığıdır. Bunun dışında Bodrum imar koşullarını genel kurgusu itibarıyla ayrık nizam-düz dam-dar pencereli beyaz yapılar ve bilinen yoğunluk koşullarını temel aldıktan sonra, yarımada silüetinde diğer gelişmelere kıyasla sınırlı bir özgünlük kazandırma hevesine kapılıyorsunuz. Bu bağlamda, detay ölçeğinde doğal morfolojiye (bitki örtüsü kayalar vb.) gösterilen özen dikkati çekiyor. Geleneksel Akdeniz mimarisinden taşınan, engebeli alanlarda organik dar sokak perspektifleri ve bu yollardan girilen konutların Ege’nin engin ufuklarına yönelmesi alan üzerinde doğrudan (birebir) yapılan özenli çalışmaların ürünü.

Yine gelenekselden taşınarak, yer yer konut gruplarında, genelde ise sosyal donatı mekanlarında yöre taşı ile inşa edilen hacimler beyazın yeniliğini ve sürekliliğini kırmak, romantizme-nostaljiye çağrışımla, değişken mekanlarda insanları bıktırmadan oyalamak-dinlendirmek amacına yönelik. Eğlence-dinlence gruplarda, mütevazi, dar basit hacimlerde, insanlar diz dize yakın olabildiği gibi, kıyı boyu uzanan (1,5 km) yeşil koruma alanında köyden habersiz, Ege ufuklarında alabildiğine yalnız olabiliyor…

Birinci bölümde anlatılan endişelerin çelişkilerin bilinci içinde bir ölçüde ürkerek gerçekleştirdiğimiz köyde yaşayanların neler hissettiği önemli. Büyük kentin insanları romantizmi arıyor… Basit ayrıntılardan mutluklar… Metnin bütünleyicisi olan resimlerin, plancı imzası ile gerçekleşebilen realiteyi birlikte yansıtması bakımından önemi var.

Pan Clup iki etapta geliştirildi. Merkez bölge 1991-1994 yıllarında tasarlandı ve inşa edildi Yakın geçmişte müşterinin mevcut komplekse yeni birimler ekleme isteği üzerine proje yeniden ele alındı. Bu yeni birimler, doğal peyzaj ve mevcut kompleksin kurduğu ilişkiye doğal taş ve ahşabın da kullanımı ile modern bir tat veren tasarım anlayışı ile tasarlandı.

Tarih

2012

Müşteri

Özel Sektör

Category

Mimari Tasarım