Atelye70 | BURSA PANCAR DEPOSU
3484
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3484,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BURSA PANCAR DEPOSU

Nilüfer Pancar Deposu, Bursa bölgesinde artan şeker pancarı üretimi sonucunda şehrin çeperinde yer alan ve şehirsel anlamda gelişmemiş Konak mevkiinde konumlanmıştır. 7500 m2 açık alanda 720 m2 kapalı alandan oluşan depo ve tartı yapısı zamanla işlevini kaybetmiş, kullanıma kapatılmıştır.

Yıllar içinde Bursa şehri Mudanya aksı boyunca gelişince terk edilmiş depo yapısı mahalle içinde büyük potansiyeller barındıran bir kentsel boşluğa dönüşmüştür.

Bu çerçevede Nilüfer İlçe Belediyesi atıl kalmış bu endüstriyel mirasın yeniden işlevlendirilmesine karar vermiştir.

Sonuçta, tarihi endüstriyel yapıların korunarak modern fonksiyonlara uygun hale gelmesi amaçlanmakta ve bu sayede geçmişin izlerini gelecek nesillere taşıyan, kültürel mirası koruyan ve toplumun katılımını ön plana çıkaran bir yapı hedeflenmektedir.

Pancar Deposu projesinin tasarımında özellikle önerilen mahalle parkı, Kumlu sokağın yayalaştırılması ve Yıldırım caddesi boyunca düşünülen ve eski depo binasına eklemlenen hafif çelik strüktür ön plana çıkmaktadır.

Mahalle sakinlerinin nefes almalarını sağlayan ve sadece yeşil bir park olarak değil aynı zamanda toplumun sosyal bağlarını güçlendiren, çeşitli aktivitelerle (konser, açık hava sineması, mahalle bostanı vb.) insanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir alandır. Parkın merkezinde bulunan tartı binası ise yeni nesil bir kafeye dönüşerek gençler için bir cazibe noktası olması önerilmektedir.

Yayalaşması planlanan Kumlu sokak ise park ile mahalleyi bütünleştirerek kentsel mekanın niteliğini arttıracak ve çevresinde bulunan binaların yenilenmesini sağlayacaktır. Yayalaştırılmış yol aynı zamanda gelecekte zemin katlarda dönüşecek yeni ticari birimler ve mahalle parkı  ile etkileşim içinde bir mahalle pazarına ev sahipliği yapabilecektir.

Eski depo binası yenilenerek çok amaçlı bir salona dönüştürülmektedir.

Bu alan toplantılar, konser, tiyatro vb. etkinliklere ev sahipliği yapabilecektir.

Tam kalbine konumlanan çelik strüktür içinde aynı zamanda zeminde açık bir mutfak, servis alanları üst katında ise yeme içme mekanı bulunmaktadır.

Yıldırım caddesi ile park arasında bir ara kesit oluşturan, caddenin sürekliliğini tanımlarken yayalara eşlik eden kolonatlı hafif ve şeffaf çelik strüktür eski depo binası ile bütünleşir. İçinde başta giriş fuayesi olmak üzere podcast stüdyosu, ortak çalışma alanları, sergi salonu, tasarım atölyesi, kodlama atölyesi vb. gibi her yaşa yönelik etkinliklere ev sahipliği yapabilecek mekanları içerir.

İç mekan tasarımında gerek yapısal gerek teknik elemanların şeffaf bir şekilde okunması amaçlanmıştır, bu şekilde binada uygulanan her türlü detay çok net görülebilmektedir.

Tarih

2022

Müşteri

Bursa Nilüfer Belediyesi

Category

Mimari Tasarım