Atelye70 | YAYLA EVİ
3169
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3169,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YAYLA EVİ

ORDU KALEBOYNU OBASI

Karadeniz’de üç bölge vardır diyebiliriz, kuzeye bakan yamaçlar, güneye bakan yamaçlar ve ortada yaylalar. Bunlar bir sosyo-ekonomik bütünlük içindedir. Kıyıda çay ve fındık kuşağı vardır. Onun arkasındaki kuşak orman ve yaylalar kuşağıdır. Karadeniz’de her şehir bir vaha gibidir. Vahalarda en önde şehirler yer alır, arkasında köyler, onun da arkasında yaylalar vardır.

Yaylalarda kuzine ve şömineyle ısınan, kiremit örtülü, zemin katı taş, üstü ahşap karkas evler yaptık. Bizim yayla evlerinde alt tarafta da ahır olur.

Herkesin üç evi vardı: biri şehirde, biri köyde, biri de yaylada. Genel tema güneşin doğuşundan öğle sonlarına kadar algılanmasıdır. O yüzden evler ay çiçekleri gibi muhakkak doğuya bakar. Aynı doku yaylalara uzanan yamaç yerleşme alanlarında da izlenir.

Proje Ortakları

Müslüm Kaptan-Ekim Kaptan-Hüseyin Kaptan

Tarih

1997

Category

Mimari Tasarım