Atelye70 | Yenikapı Transfer Noktası
1739
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1739,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yenikapı Transfer Noktası

Liman tanımıyla bir değişim alanıdır. Tarihsel olarak Yenikapı tam da bunun kendisidir: iş gücü, mülk, kültür, dil, insan emeğinin malzemeleri ve meyveleri, buradan uzak topraklardan yola çıktı ve dünyanın bilinen en verimli ve zengin bölgelerinden birini beslemek için buraya geldi.  Bugün, ilgili bir dönüşüm dizisi, bu işlevi doğrulamakta ve bu alana çağdaş Türk metropolünün gelişiminde önemli bir rol vermektedir.

Theodosius Limanı’ndaki görülmemiş tarihi ve arkeolojik bulguların beklenmedik ve göz alıcı keşfi, şehrin bu alanının yeniden düzenlenmesini gerekliliğinin altını çizdi. Daha geniş bir perspektifte, tüm bir metropol alanının kısa ve uzun vadeli gelişiminin temellerini attı.

Yenikapı bölgesinin yenileme çalışmaları, bölgenin rejenerasyonu sürecinde hareketlendirme işlevine sahiptir. Bazı sınırlı kamu müdahalelerini öngören bu aşamalı değişim, bölgede ekonomik mekanizmaları harekete geçirecektir.

Projenin öncelikli hedefi; farklı özelliklerdeki şehirsel dokuyla, esasen 1950’lerden itibaren büyük ölçüde kamu desteğiyle hayata geçirilmiş ve gelişme sürecinde olan, altyapı ve ulaşım ağının yeniden örülerek bağlanmasıdır. Projenin temeli ve hareket noktası, öngörülen metro hatlarının ve Marmaray demiryolu hattının inşasıdır. Dolayısıyla proje, şehirleşme ve arkeoloji olarak iki düzeyde çalışmaktadır. Şehirleşme açısından proje, bölgenin doğru çalışmasına negatif etki yaratan altyapı ve karayolu örgüsünü organize etmektedir. Özellikle Aksaray Meydanı ve Kennedy Caddesi arasındaki yol eksenleri bağlantısının Mustafa Kemal Caddesinde yer altına alınmasını öngörmektedir. Alt geçitlerin üstünde, daha işlevsel ve kaliteli ticari bölge ve kamusal alanların da oluşturulacağı yerel trafiğin hizmetinde olmak üzere yüzeyde tali yollar ağının gerçekleştirilmesini öngörmektedir. Örnek olarak Aksaray Meydanı bölgesinde yüksek kalitede bir şehir meydanı yaratılması düşünülmektedir.

Yeni merkez, toplam 6000 m2 ticaret, kültür, sosyal alanlar ve 300 araçlık otoparkı olan ve üstünde Divan Yolu yönüne gidecek tramvayın geçeceği yükseltilmiş bir meydan bulunduran, iki katlı bir sistem olacaktır.

Proje, Uluslararası davetli yarışmada Eşdeğer Ödülü almıştır.

Proje Ortakları

Francesco Cellini - Insula

Tarih

2012

Müşteri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Category

Planlama & Kentsel Tasarım, Yarışmalar