Atelye70 | Olivelo – İzmir Kent Çeperinde Ekolojik Ortak Yaşam Alanı
3099
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3099,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.4.1,vertical_menu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_over_content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Olivelo – İzmir Kent Çeperinde Ekolojik Ortak Yaşam Alanı

Tabiat, kentli için ender karşılaştığı, yabancı olduğu bir ortam. Hiçbiri bir diğerine benzemeyen zeytin ağaçları, sağda solda çeşitli bitkiler, çeşitli ağaçlar, dalların üzerindeki böcekler, yerdeki dal parçaları ve bilmediği hayvan izleri ona başka, ama içinde bulunduğu ortam için sıradan bir durum. Kentlinin yaşadığı çevreyle ilişki kurmasını sağlayan şey, ufukta gördüğü kentle içinde bulunduğu tabiatın arasındaki vahşi – yıkıcı ilişki.

Bu alanı bir karşılama mekanı olarak tarif etmek hatalı olmaz. Bir doğa parçası, bir üretim metodu, görmediğimiz canlı ve bitkilerin, tanımadığımız üreticilerin, hafta sonunu keyifle geçirmek isteyen kentlinin, üretim pratiği için destek bekleyen yerel üreticinin, geçen giden bisikletli seyyahın bir köyle ve doğa parkı ile karşılaşma noktası. Böylesine sıradan ve katmanlı bir dokuda, tasarımcının yapabileceği şey gerçekçi olmalı: anlayarak ve kendine bırakarak müdahale etmek.

Bu döngü içinde yaptıklarımızdan çok yapmadıklarımız belirleyici. Doğal doku içinde tamamlamalar, aşılamalar yapmak temel düşünceler, ancak hepsinden öte bu düşünceleri sahada alana gerçekten az müdahale ederek, yerinde bazı kararları vererek dönüştürerek yapmanın çok daha önemli olacağı da açık.

Doğal devinim ve yaşantıyı anlayan, doğayı ve kullanıcılarını durumlara karşı güçlendiren bazı küçük müdahaleler, yani “aşı”, tasarımımızın temel kararı. Bir çeşit korunarak gelişme yöntemi. Kendiliğinden olan şeyleri teşvik ederek, çeşitlilik ve fiziksel çevrenin karakterini güçlendirmek ve geliştirmek istiyoruz. Kentlinin şaşırdığı tesadüfilikleri, gerekli yerlerde muğlaklıktan uzaklaştırarak güçlü bir katmana çevirmek, kentlinin günlük yaşamına bu kurgu ile görünmeksizin sızmak, böyle bir alanda bir tasarımcının yapabileceği en müdahaleci tavır olabilir ancak.

Olivelo – İzmir Kent Çeperinde Ekolojik Ortak Yaşam Alanı Fikir Projesi Yarışması için tasarlanan proje 1. seçilmiştir.

Proje Ortakları

Yalın Mimarlık-Landworks landscape&urban design-Ata Turak

Tarih

2020

Müşteri

İzmir Büyükşehir Belediyesi

Category

Planlama & Kentsel Tasarım, Yarışmalar